Rýžovací splavy

Další nezbytnou pomůckou při rýžování je rýžovací splav. Samozřejmě můžete pokoušet štěstí pouze s pánví, je to ovšem velice zdlouhavé a bez valného výsledku. Existuje nepřeberné množství druhů splavů. Pro začátek nás budou zajímat následující dva.

Jednovrstvý splav

Při prvotním průzkumu nám velmi pomůže splav s jednou vrstvou, kde jsou zlatinky viditelné téměř okamžitě. Splav má délku 2 m a šířku 11 cm. Zlatinky můžete pozorovat jak se zastavují v drážkách. S tímto splavem je rýžování velice zábavné, právě kvůli možnosti pozorovat přibývající zlatinky. Druhá velká výhoda tohoto splavu spočívá v materiálu, který po pročištění zůstává. Zpravidla nám při každém čistění zůstane materiál na 1 pánev. 

 

Vícevrstvý splav

Vhodný při rýžování, kdy už víme, že na konkrétním místě je dostatečná koncentrace zlata a nepotřebujeme průběžně kontrolovat množství zlatinek. Splav má délku 1 m a šířku 20 cm. Materiál můžeme promývat rychleji a nemusíme tak často čistit. Při každém čištění nám zůstane materiál na 6-8 pánví v závislosti na druhu materiálu.